Nijolė Storyk | Lietuvos žinios

Sulaukęs dvidešimties metų Kauno tarptautinis modernaus šokio festivalis ketina atsisveikinti su praeitimi. Rugsėjo 18-26 dienomis Kaune ir Vilniuje vyksiančioje šokio fiestoje grynojo modernaus šokio nebus. 

O kitąmet festivalis bus priverstas keisti pavadinimą, nes toks žanras jau laikomas šokio meno atgyvena. Renginio sumanytoja Kauno šokio teatro "Aura" meno vadovė Birutė Letukaitė teigė, jog šiuolaikinis šokis vis labiau tampa socialinio gyvenimo atspindžiu ir kaip lygus partneris su kitais menais kelia aštrius klausimus kūno judesio kalba. Išgrynintas modernus šokis nepajėgus atsakyti į viską, kas jaudina visuomenę. 

Šokis eina į gatves.

Šokis keičia teatro erdves ir išeina į gatves, miestų skverus bei apleistas gamyklas, kad būtų arčiau tų, kurie stoja į nelygią kovą su prievarta, narkomanija, terorizmu ir sekso skandalais. 

Ispanų choreografas Ernesto de Martino kaip ginklą prieš stiprias jėgas pasitelkia anonimiškumą. Jis ne tik pats nori likti nežinomas, bet ir šokėjams bei kitiems scenos veiksmo kūrėjams suteikia tokį vaidmenį. Anonimiški herojai - beveidžiai, vilki vienodus drabužius, bet nėra beginkliai ir bevaliai. Jie stiprūs ir vieningi, kai sako tiesą, tik tiesą. "Šiuolaikinis šokis - tai gyvenimas. Ko negalima pasakyti žmogaus kalba, išraiškingiau ir tiksliau atskleidžia judesys", - tvirtino ispanų choreografas. 

"Atvirų akių panoramos" - bendras ispanų teatrų "Manantiales" ir "Tranvia" bei "Auros" projektas. Jį pamatys Vilniaus ir Kauno žiūrovai. Ispanų choreografas pasirinko šiek tiek neįprastą sceną - Kaune šokio trupės vaidins apleistoje ir nykioje buvusioje avalynės gamykloje "Lituanika". Aštrus ir intriguojantis judesio projektas turėtų sudominti jaunosios kartos žiūrovus. 

Septynios nuodėmės

Šokio teatras "Aura", kaip festivalio rengėjas, neapsiribojo vien organizaciniais dalykais, parengė ir dvi premjeras. Jo trupė taip pat pasirinko neįprastą scenos erdvę - Kauno paveikslų galeriją. Negano to, šokėjams grieš Šv. Kristoforo kamerinis orkestras. Kompozitorius Gintaras Samsonas - festivalio debiutantas, jo muzika pirmą kartą skambės šokio renginyje. "Mano muzika kai kuo artima toms idėjoms, kurias savo kūryboje gvildena judesio meistrai", - sakė kompozitorius. 

"Lietaus reminiscencijos" - tai koliažas orkestrui, šokėjams ir fonogramai, o projekto "Išplautame danguje" veiksmas vyksta čia ir dabar. Šokėjo užduotis - gebėti atitrūkti nuo laiko diktato. Jam suteikta galimybė atitolti ir pasirinkti savo scenarijaus kelią. Tapytojas Hieronymusas Boschas savo paveiksluose pavaizdavo septynias didžiąsias nuodėmes, o kaip jos veikia dabarties žmogų, aiškinamasi čia ir dabar. 

Penki N

Šokio scenoje žinomas vokiečių kilmės choreografas Johannesas Wielandas, šiuo metu dirbantis Niujorke, Kauno festivaliui pristatys premjerą "Partrenktas žvėris". Muziką šiam spektakliui kūrė kritikų liaupsinamas ekstremalios muzikos kūrėjas Benas Frostas iš Islandijos. Ar galite įsivaizduoti, kad jūs esate palikti ant lėktuvų nusileidimo tako? Ką išgyvena du herojai, atsidūrę ekstremalioje situacijoje? 

Šokėjai kaip cirko artistai šoka ir ant pastatų sienų. Pirmą kartą Lietuvoje bus parodytas italų trupės vertikalaus šokio spektaklis ant M.Žilinsko dailės galerijos fasado. Šis renginys nemokamas.

Festivalio programoje - net penki spektakliai, pažymėti N-14 ir N-18 ženklais. Tai reiškia, kad per juos bus rodoma daug nuogo kūno ir kad vaikai į suaugusiųjų renginius neįleidžiami. 

Atgal