Raimonda Mikalčiūtė | 15 MIN.

"Prieš 20 metų, rengdama pirmąjį Tarptautinį modernaus šokio festivalį, negalvojau, kiek laiko jis vyks. Tačiau kauniečiai turėtų didžiuotis, kad jų mieste įvyko pirmasis modernaus šokio festivalis, šiemet švenčiantis 20-metį. Jubiliejinio festivalio programoje – viskas, kas geriausia. Smagu, kad, nepaisant menkų finansų, pavyko į Lietuvą atsivežti daug unikalių trupių, subrandinti įdomių projektų," – pristatydama rugsėjo 18-26 dienomis Kaune ir Vilniuje vyksiančio tarptautinio modernaus šokio festivalio programą sakė jo sumanytoja Birutė Letukaitė.

Šių metų festivalio programa pilna naujienų. Pirmoji – festivalio data. Iš spalio jis perkeltas į rugsėjį. „Taip padaryta dėl dviejų priežasčių: tikimės, kad bus geras oras, nes vienas iš projektų – nemokamas vertikalaus šokio pasirodymas prie M.Žilinsko dailės galerijos, vyks lauke. Be to, nebenorėjome dubliuoti renginių su spalį vykstančiu Tarptautiniu Kauno kino festivaliu“, – sakė festivalio koordinatorė Gintarė Masteikaitė.

Ilgus metus neslėpę, jog nemenkų problemų patiria ieškodami festivalio pasirodymams Kaune tinkamų patalpų, šiemet organizatoriai džiugiai praneša apie pokyčius.

"Po dviejų savaičių Verslo lyderių centre BLC esanti salė virs didžiuliu teatru, kuriame pasirodys festivalyje dalyvaujančios modernaus šokio trupės. Dar viena unikali erdvė – buvęs fabrikas "Lituanica", į kurį dabartiniai jo šeimininkai ne tik įsileido, bet ir suteikė laisvę dažyti sienas, ką reikia – išgriauti," – pasakojo G.Masteikaitė. Neįprastoje erdvėje – Kauno paveikslų galerijoje – suplanuotas ir festivalio atidarymas: "Žiūrėsime, kaip mums ten pavyks įgyvendinti sumanymus". Festivalio renginiai vyks ir Kauno kultūros ir sporto centre "Girstutis" bei Kauno valstybinio dramos teatro Trumpojoje salėje. O vienas pasirodymas – vertikalūs šokiai – numatyti M.Žilinsko dailės galerijos prieigose.

"Dar viena šių metų naujiena – informacinis centras, kuriame be svarbiausios informacijos apie festivalio programą, bilietų, bus galima susipažinti ir su turtinga festivalio istorija. Taip pat bus surengta paroda, kurioje bus eksponuojami įvairūs per 20 metų į Kauną skirtingais keliais (pavyzdžiui, iš užsienio festivalių, kuriuose dalyvauja B.Letukaitė ar kiti festivalio organizatoriai) atgabenti eksponatai. Didžioji dalis jų iki šiol buvo saugomi Kauno šokio teatre "Aura", – pasakojo G.Masteikaitė.

Įspūdingi ir netikėti pasirodymai

Šių metų festivalio programoje daug premjerų. Kai kurios jų intriguoja ir pačius organizatorius.

"Festivalyje pirmą kartą dalyvaus Alias/Guilherme Botelho trupė iš Šveicarijos, atvežanti premjerą suaugusiems "Šoninis lietus". Spektaklis tik ką pastatytas, aš pati jo nemačiau, tačiau pasitikiu šveicarų kokybe – šis teatras yra vienas profesionaliausių", – teigė B.Letukaitė. Dar didesne "kate maiše" festivalio rengėja vadina svečių iš Brazilijos projektą: "Tai – eksperimentinė šokio trupė, atvežanti spektaklius "Formos" ir "Dominiq". Ji laikoma geriausia Brazilijos modernaus šokio atstove, yra remiama valstybės. Savo lėšomis šokėjai atvyksta ir į Lietuvą".

Įspūdingas premjeras pristato ir patys festivalio rengėjai – Kauno šokio teatras „Aura“. Kartu su Šv.Kristoforo kameriniu orkestru auriečiai festivalio žiūrovus pakvies įvertinti spektaklius „Lietaus reminiscencijos“ ir „Išplautas dangus“.

Choreografiją spektakliams kūrusi B.Letukaitė prisipažino, jog šis kūrinys buvo iššūkis jai pačiai. O žiūrovams patarė į premjeros metu pamatytą reginį žiūrėti labiau kaip į eksperimentą, performansą: „Procesas dar vyksta. Kiekvienas naujas spektaklių pasirodymas bus truputį kitoks“.

Dar viena premjera – bendras dviejų „Auros“ šokėjų ir ispanų teatrų „Manantiales“ bei „Tranvia“ projektas. Tai – aštrus spektaklis „Atvirų akių panoramos“.

Atgal