Vėjūnė INYTĖ
LS korespondentė

Po savaitės prasidėsiantis 18-asis tarptautinis moderniojo šokio festivalis pristatys ne tik naujausius šio meno žanro įvairių šalių kūrėjų darbus. Festivalis vėlyvais vakarais pakvies ir neįprastas erdves – apleistą gamyklą ar kino teatrą.

Spalio 1–5 dienomis Kaune vyks 18-asis tarptautinis moderniojo šokio festivalis. Dieną prieš oficialų atidarymą mūsų mieste festivalio renginiai vyks Klaipėdoje, o spalio 6-ąją pasieks Vilnių.

Tradicinėse ir netradicinėse erdvėse įprastu ir neįprastu laiku savo kūrybą pristatys šokio trupės, atlikėjai ir choreografai iš Belgijos, Izraelio, Vengrijos, Vokietijos, Šveicarijos, Švedijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos.

Bendrą projektą parodys ir susivieniję įvairių šalių atstovai.

Susipins įvairūs žanrai

Festivalio rengėjo Kauno šokio teatro „Aura“ atstovė ryšiams su visuomene Violeta Gedminė teigė, kad festivalio programoje – pripažinti ir dar negirdėti vardai, originalūs šokio projektai ir premjeros, iškalbinga vyriško šokio plastika ir įspūdingos moters kūno metamorfozės.

Drauge su šiuolaikiniu šokiu bus pristatytos ir kitos šiuolaikinio scenos meno sritys – garso ir vaizdo, multimedijos projektai.

Kūrėjai daugiausia dėmesio skirs šiuolaikinio žmogaus jausmams, painiems žmonių tarpusavio santykiams, sąmonę kaustantiems stereotipams, tradicinių vertybių krizei.

Aistras kaitins vyrai

Oficialus moderniojo šokio šventės atidarymas vyks spalio 1 dieną Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) koncertų salėje. Šviesos spektakliu „Banalu“ festivalį pradės Lietuvos atstovai – šokių su ugnimi studija „Ugnies ratas“.

Antrojoje vakaro dalyje žiūrovai išvys žinomos latvių choreografės Rutos Nordmanės šokio kvartetą „Keturiese valtimi“.

Jį atliks šiuolaikinio šokio trupės „Boat & Boot“ vaikinai, kerintys plastiška ir iškalbinga kūno kalba bei gebėjimu subtiliai flirtuoti su publika.

Teatru virs sena gamykla

Festivalio organizatoriai tęs tradiciją rodyti spektaklius neįprastose vietose neįprastu laiku. Festivalio sumanytoja „Auros“ vadovė Birutė Letukaitė sakė, kad šiais metais publikos jau pamėgti naktiniai trupių ir atlikėjų pasirodymai vyks „Romuvos“ kino teatre ir buvusioje Kauno radijo gamykloje.

Spalio 3 dieną, prieš pat vidurnaktį, bus parodytas bendras Lietuvos ir Latvijos menininkų spektaklis „Akys, virpančios mano keliuose“.

Tai įvairių šiuolaikinių meno sričių menininkų projektas, įtrauksiantis publiką į magišką ritualinio vyksmo teatrą. Per garsą, judesį, balsą ir poeziją bus skverbiamasi žmogiškosios būties esmės link.

Vėlyvą spalio 4-osios vakarą Kauno radijo gamykloje bus pristatytas Izraelio choreografo Nimrodo Freedo šokio spektaklis „Peep Dance“ – „Šokis žvilgčiojančiam slapčiomis“. 

Pasinaudojant populiaria „peep šou“ idėja projekte mėginama malšinti norą slapčiomis žvilgčioti į kito asmeninę ar intymią erdvę.

Radijo gamyklos scenoje bus įrengti penki aptvarai su 25 angomis kiekviename. Juose vienu metu, skambant tai pačiai muzikai, vyks penki skirtingi pastatymai.

Premjerą pristatys „Aura“

V.Gedminė pasakojo, kad savo kūrybą festivalyje pirmą kartą pristatys vengrų šiuolaikinio šokio trupė „The Symptoms“, švedų solo šokėja ir choreografė Virpi Pahkinen, taip pat jaunieji Vokietijos Reinsbergo muzikos akademijos talentai.

Festivalio publika turės galimybę pratęsti pažintį su Izraelio šokiu, kuriam atstovaus ne tik N.Freedas, bet ir jaunas choreografas bei atlikėjas Nadaras Rosano. Svečiuosis ir Yossi Bergas, kurio darbai jau žinomi „Auros“ festivalio publikai.

Pati festivalio rengėja „Aura“ festivalyje pristatys premjerinį spektaklį „Atgal“. Jį sukūrė buvusi teatro auklėtinė Raimonda Gudavičiūtė, studijuojanti Suomijoje, Helsinkio teatro akademijoje.

„Atgal“ – pirmasis magistrantės bandymas sukurti šokio spektaklį šokėjų trupei.

Spektaklis bus pristatytas spalio 3 dieną Kauno valstybiniame dramos teatre.

Bendrą darbą kūrė šešios šalys

Festivalis neapsiribos vien Kauno erdvėmis. Modernaus judesio banga šiais metais nusiris per uostamiestį ir sostinę.

Festivalio koordinatorė Gintarė Masteikaitė sakė, kad siekia suteikti galimybę kuo platesnei auditorijai gyvai pamatyti, kas ir kaip kuriama tarptautinėje šokio scenoje.

Klaipėdos dailės parodų rūmuose rugsėjo 30 dieną įvyks pirmasis festivalio dalyvių pasirodymas. Uostamiesčio publikai bus pristatyta premjera – tarptautinis šokio projektas „Kūnas Babelis“. Projekte dalyvauja Armėnijos, Belgijos, Ispanijos, Lietuvos, Slovakijos, Turkijos šokio artistai.

Lietuvai atstovaus Kauno šokio teatro „Aura“ šokėja Lina Puodžiukaitė.

Remiantis Senajame Testamente aprašyta Babelio bokšto statymo istorija, šokio spektaklyje „Kūnas Babelis“ bus siekiama atskleisti tarpkultūrinių santykių psichologiją.

Spalio 2 dieną šis pastatymas debiutuos ir Kaune.

Vilniaus nacionaliniame dramos teatre spalio 6-ąją įvyks paskutinis festivalio dalyvių pasirodymas. Trupė „Compagnie drift“ laikoma viena geriausių Šveicarijoje. Sostinės publikai svečiai parodys poetišką kūrinį „Meilės ir malonumai“.

Balansuodami tarp absurdiško sąmojo, ironijos ir švelnumo, kūrėjai siekia atskleisti koketišką moters prigimtį. Šis spektaklis bus parodytas ir Kaune.

„Lietuvos rytas“, 2008 m. rugsėjo 25 d., Nr. 219 (5384) 

Atgal