Tarptautinis modernaus šokio festivalis švenčia pilnametystę – rugsėjo 30 d. startuojantis renginys vyks 18-ąjį kartą. Gimtadienio proga festivalio rengėjai – Kauno šokio teatras "Aura" – surengė šventę, kurioje valgytas tortas ir, vykstant šiuolaikinio šokio improvizacijoms, pristatyta festivalio programa.

Šiuolaikinio šokio pionierius

Tarptautinis modernaus šokio festivalis, Kauno šokio teatro "Aura" vadovės Birutės Letukaitės sumanymu gimė 1989 m. – tais laikais, kai apie šiuolaikinį šokį (į festivalio pavadinimą įšokęs žodelis "modernus" vartojamas apibūdinti tai pačiai šokio krypčiai Jungtinėse Amerikos Valstijose) mažai kas Lietuvoje buvo girdėjęs. Sovietmečiu bene daugiausiai apie šį šokį buvo galima sužinoti iš filmo "Raudonmedžio rojus" Vytauto Sirijos Giros romano motyvais, kurio herojė šokėja Anita, anot kito romano herojaus, su savo moderniu šokiu netilpo į buržuazinės visuomenės rėmus.Tarptautinis modernaus šokio festivalis – seniai nebe vienintelis, propaguojantis šiuolaikinį šokį.

Gimęs kaip švietėjiškas renginys, turėjęs nešti šiuolaikinio šokio vėliavą į Lietuvą ir supažindinti tautiečius su judesio laisve pulsuojančiu šokiu, festivalis jau senokai prarado vienintelio statusą, tačiau susikūrė unikalių tradicijų ir kasmet pristato Lietuvai garsius vardus ir naujus projektus.

Dėmesys šiuolaikiniam žmogui

Organizatoriai tikina: specialiai dėl to, kad festivalis tapo pilnametis, jo programoje pasirodymų su raidele S neatsiras. Esą ir iki šiol rengti festivaliai buvę brandūs. O pilnametystė – labiau simbolinė. Savaitę truksiantis festivalis prasidės Klaipėdoje, spalio 1-ąją persikels į Kauną, o finišuos Vilniuje.

Festivalio programoje – pripažinti ir dar negirdėti vardai, unikalūs šokio projektai ir premjeros. "Teminiame lauke – išskirtinis dėmesys komplikuotai šiuolaikinio žmogaus jausenai, painiems žmonių tarpusavio santykiams, visuomenės sąmonę kaustantiems stereotipams, tradicinių vertybių krizei. Šiomis temomis bus kalbama šiuolaikinio meno priemonėmis. Tai reiškia, kad nebus kalbama vienareikšmiškai, atvirai, nebus pateikiama jokių paaiškinimų. Festivalyje kiekvienas žiūrovas gaus pagal save: vienas labai aiškiai, galbūt net paviršutiniškai supras, kas vyksta scenoje, kitam atsivers visas minčių, sąsajų labirintas, po kurį jis ilgai vaikščios, vis sugrįždamas ir atrasdamas kažką naujo", – pasakojo B.Letukaitė.

Peržengė šokio ribas

Festivalis šiemet išaugs šokio festivalio ribas ir demonstruos skirtingų menų jungtis. "Šokio, muzikos, ugnies, šviesos pasirodymai, šokio spektakliai skambant gyvai muzikai – visa tai pamatys festivalio žiūrovas. Į festivalį kviečiami ne tik mėgstantieji šokį, bet ir muziką, skirtingų menų jungtis", – sakė festivalio koordinatorė Gintarė Masteikaitė.

Pagrindinė festivalio scena išlieka Vytauto Didžiojo universiteto Didžioji salė. Čia bus pristatytos dvi premjeros – "Auros" "Atgal" ir tarptautinis projektas "Body Babel" ("Kūnas Babelis"). Projektas, kuriame skambės gyva muzika, remiasi idėja, kad skirtinga kultūrinė ir individuali patirtis savaip veikia ne tik verbalinę, bet ir neverbalinę – kūno – kalbą. Šią kalbą bandys perteikti šešių šalių šokio artistai, suburti belgų choreografės Rosos Mei. Lietuvai projekte atstovauja "Auros" šokėja Lina Puodžiukaitė.

Festivalio programoje – ir retai šiuolaikiniame šokyje pasitaikančios vyrų grupės (latvių choreografės Rutos Nordmanės šokio kvarteto "Keturiese valtimi") ugningas šokis, kuriame – vyrų gyvenimo aktualijos. Vyrukai, pasižymintys išraiškinga kūno kalba, šoka pagal populiariąją muziką. Kūno metamorfozėmis turėtų nustebinti švedų solo šokėja ir choreografė Virpi Pakhinen. Moterimi-chameleone Švedijoje vadinama šokėja kuria aukšta estetika išsiskiriančius spektaklius, o naudojamas teatrinis apšvietimas šokio dalyviais paverčia ir publiką.

Naktiniai seansai ir nuogybė

Šiemet bus tęsiama unikali festivalio tradicija – naktiniai šokio seansai. "Pristatysime du naktinius pasirodymus. Jie vyks Kauno radijo gamyklos patalpose Žemaičių gatvėje ir "Romuvos" kino teatre. Radijo gamykloje, savo erdves šokiui atversiančioje pirmąkart, šiuolaikinės visuomenės atstovai galės patenkinti norą žvilgčioti paslapčia – į keliolikoje palapinių šokančius Izraelio choreografo Nimrodo Freedo šokio projekto "Peep Dance" dalyvius žiūrovai žvilgčios pro specialiai palapinėse padarytas skylutes. Šis projektas unikalus ne tik erdve ir pateikimo būdu – Izraelio šokio mokykla turi labai savitą veidą", – tikino festivalio atstovas spaudai Julijus Grickevičius. Po izraeliečių šioje erdvėje prisistatys projektas "Fusedmarc". Elektronikos, roko ir siurrealistinio vaizdo samplaiką pateikiantis "Fusedmarc" tituluojamas įdomiausiu šių dienų alternatyvios muzikos projektu Baltijos šalyse.

Per naktinį seansą "Romuvos" kino teatre Skaidra Jančaitė ir latvė Simona Orinska interaktyvioje kelionėje per garsą, judesį, ir poeziją pristatys filosofines japonų buto šokio tradicijas ir beprotiškai atvirą – nuogą – žvilgsnį į žmogų.

Panorama – įvairiam skoniui

Šiemet festivalyje pristatomi Lietuvoje nematyti vardai ir veidai – vengrų šiuolaikinio šokio grupė "The Symptoms", izraeliečiai Nadaras Rosano ir Nimrodas Freedas su "Peep Dance". N.Rosano pristatys tarptautinį pripažinimą pelniusį projektą "Visi langai atidaryti", "The Symptoms" šokio spektaklyje, pasižyminčiame intelektiniu žaismingumu, naudojamos videoprojekcijos, kurios, reaguodamos į šešių kūnų judėjimą erdvėje, kuria abstraktų judantį piešinį.

Atskirai pažymėtinas šveicarų šiuolaikinio šokio grupės "Compagnie drift" pasirodymas "Amours et delices" ("Meilės ir malonumai"). Žaismingumo kupina judesio kalba kuriamas farsas, visų pirma atskleidžiantis moteriško koketavimo prigimtį. Choreografės Beatrice Jaccard kūryboje siurrealizmą siekiama pristatyti su tariamai pastangų nereikalaujančiu lengvumu. Efektas – ir absurdiškas, ir trikdantis.

"Siekiame pristatyti visą šiuolaikinio šokio panoramą. Tiems, kurie nori japonų buto šokio tradicijų, siūlome S.Jančaitės projektą, kurie nori šou – latvių vyrukus "Boot & Boat", kurie mėgsta humorą – "Compagnie drift" ir lenkų "Wo-man pomidoruose" šokius, kuriems patinka teatriniai elementai – Izraelio choreografų pasirodymus, kurie nori kūno metamorfozių – V.Pakhinen šokį", – šokio panoramos akcentus vardijo G.Masteikaitė.

O tiems, kurie renkasi neišsirenka vienintelio festivalio vakaro, kaip visiškai netradicinį projektą koordinatorė rekomendavo izraeliečių "Peep Dance".

Skaičius 13 tiek festivalyje bus pristatyta šiuolaikinio šokio ir muzikos projektų. Tradicinėse ir neįprastose erdvėse savo kūrybinius darbus pristatys šokio trupės, individualūs atlikėjai ir choreografai iš devynių valstybių.

 Vaida Milkova „Kauno diena“ („Menas“)

Atgal