„Mama, man jau aštuoniolika!“ – galbūt tokiais popdainos žodžiais šiais metais uždainuotų choreografės Birutės Letukaitės iniciatyva Kaune užgimęs pirmasis Lietuvoje tarptautinis modernaus šokio festivalis, šiais metais organizuojamas jau aštuonioliktąjį kartą. Uždainuotų, jeigu mokėtų ir jeigu galėtų kalbėti įprastais mūsų publikai žodžiais. Tačiau šio festivalio kalbėjimo būdas kiek kitoks – apie savo pilnametystę šį rudenį jis prabils šiuolaikinio šokio meno judesiais – nebyliais ir tuo pačiu neįtikėtinai iškalbingais.

Festivalio geografija plečiasi

Per keliolika savo gyvavimo metų Kauno šokio teatro „Aura“ organizuojamas festivalis jau tapo prasminga miesto tradicija, skatinančia modernaus šokio sklaidą ir turtinančia visos šalies kultūrinį gyvenimą. Supažindindamas su naujausiomis modernaus šokio tendencijomis bei kviesdamas priimti naujus kūrybinius iššūkius, šis festivalis ugdo publiką, plečia šiuolaikinio šokio meno suvokimo ribas bei skatina tarptautinius kultūrinius mainus.

Šiais metais festivalis vyks rugsėjo 30 – spalio 6 dienomis. Savo kūrybinius darbus jame pristatys šokio trupės, atlikėjai ir choreografai iš Belgijos, Izraelio, Vengrijos, Vokietijos, Šveicarijos, Švedijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, kitų šalių.

Kaip ir kasmet festivalis neapsiribos vien Kauno erdvėmis. Kaune kaip visada vyks didžioji dauguma festivalio renginių, tačiau kai kuriuos šokio spektaklius turės galimybę išvysti Klaipėdos ir Vilniaus publika.

Klaipėdoje (rugsėjo 30 d.) įvyks pirmasis festivalio dalyvių pasirodymas. Uostamiesčio publikai bus pristatyta premjera – tarptautinis šokio projektas „Body Babel“ („Kūnas Babelis“), kurį belgų choreografė Rosa Mei kūrė kartu su šokėjais iš Armėnijos, Belgijos, Ispanijos, Turkijos ir Lietuvos (Lina Puodžiukaitė / Kauno šokio teatras „Aura“). Projektas remiasi idėja, kad skirtinga kultūrinė ir individuali patirtis savaip veikia ne tik verbalinę, bet ir neverbalinę – kūno – kalbą.

Vilniuje įvyks paskutinis festivalio dalyvių pasirodymas. Jau ne pirmus metus „Auros“ festivalyje dalyvaujanti šokio trupė „Compagnie drift“, šiuo metu laikoma viena geriausių Šveicarijoje, sostinės publikai pristatys savotiškos poezijos kupiną kūrinį „Amours et delices“ („Meilės ir malonumai“), kuriame balansuojant tarp absurdiško sąmojo, lengvos ironijos ir švelnumo atskleidžiama koketiška moters prigimtis.

Festivalio atidarymui – ugningas vyrų šokis

Oficialus festivalio atidarymas įvyks spalio 1 d. Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto koncertų salėje. Festivalį atidarys įspūdingas šviesos spektaklis „Banalu“, kurį parodys šokių su ugnimi studija „Ugnies ratas“ (Lietuva).

Antrojoje vakaro dalyje žiūrovai išvys žinomos latvių choreografės Rutos Nordmanės šokio kvartetą „Keturiese valtimi“, kurį atliks puikiai techniškai pasirengę šiuolaikinio šokio trupės „Boat & Boot“ vyrukai, kaskart pakerintys plastiška ir iškalbinga kūno kalba bei gebėjimu subtiliai flirtuoti su publika. Šio spektaklio fragmentas, parodytas šiųmetiniame festivalyje „Naujasis Baltijos šokis“, susilaukė išties džiaugsmingos reakcijos, kuri, kritikų pastebėjimu, tik patvirtino „jau seniai įgrisusią tiesą, kad šiuolaikiniame šokyje trūko, trūksta ir dar ilgai trūks šokėjų vyrų“. „Auros“ festivalio publika turės galimybę ilgiau pasigėrėti latvių ketvertuko šokiu, mat Kaune bus parodytas visas latvių spektaklis.

Neįprastose erdvėse neįprastu laiku

Festivalio organizatoriai toliau tęsia savo užmanymą rodyti spektaklius neįprastose vietose neįprastu laiku. Šiais metais festivalio publikos jau pamėgti naktiniai trupių ir atlikėjų pasirodymai vyks „Romuvos“ kino teatre ir buvusioje Kauno radijo gamykloje.

Spalio 3 dieną beveik prieš vidurnaktį niekaip savo vietos Kauno kultūrinime gyvenime nerandantis „Romuvos“ kino teatras laikinai virs šiuolaikinio meno Meka. Čia bus parodytas bendras Lietuvos ir Latvijos menininkų kūrybinis darbas – multimedijų spektaklis „Eyes Fluttering in My Knees“ („Akys, virpančios mano keliuose“), įtrauksiantis publiką į magišką ritualinio vyksmo teatrą, kuriame per garsą, judesį, balsą ir poeziją bus skverbiamasi link žmogaus būties esmės.

Vėlyvą spalio 4-osios vakarą Kauno radijo gamykloje bus pristatytas unikalus Izraelio choreografo Nimrodo Freedo kūrybinis projektas „Peep Dance“ („Šokis žvilgčiojančiam slapčiomis“), kuriuo siekiama kiek kitaip apmalšinti šiuolaikinę visuomenę ir ypač žiniasklaidą užvaldžiusį aistringą malonumą žvilgčioti slapčiomis. Pro specialiai įrengtų aptvarų angas žiūrovai turės galimybę žvilgčioti ne į kaimyno dažą ar kokios garsenybės miegamąjį, o į judesio ir muzikos estetikos kupiną pasaulį. Audiovizualinį projektą buvusios gamyklos patalpose taip pat pristatys viena įdomiausių Baltijos šalyse alternatyvios muzikos grupė „Fusedmarc“ (Lietuva).

„Aura“ pristatys premjerinį spektaklį

Savo kūrybinius darbus festivalyje pirmą kartą pristatys vengrų šiuolaikinio šokio trupė „The Symptoms“, įstabioji solo šokėja ir choreografė iš Švedijos Virpi Pakhinen, stebinanti neįtikėtinomis kūno metamorfozėmis, taip pat Rheinsbergo muziko akademijos globojami šiuolaikinės choreografijos ir muzikos komponavimo talentai, kiti jaunieji kūrėjai.

Festivalio publika turės galimybę pratęsti pažintį su Izraelio šokiu, kuriam atstovaus jau minėtasis Nimrodas Freedas, taip pat jaunasis choreografas ir atlikėjas Nadaras Rosano, pristatysiantis savo šokio ir muzikos projektus, bei Yossi Bergas, kurio darbai jau gerai pažįstami „Auros“ festivalio publikai. Šiųmetiniame festivalyje Yossi Bergo sukurtą šokio spektaklį „Wo-man pomidoruose“ parodys Lenkijos šokio teatras.

Kauno šokio teatras „Aura“ festivalyje pristatys premjerinį spektaklį „Atgal“, kurį sukūrė buvusi šio teatro auklėtinė Raimonda Gudavičiūtė, šiuo metu studijuojanti šiuolaikinio šokio magistrantūroje Helsinkio teatro akademijoje (Suomija). „Atgal“ – pirmasis Raimondos bandymas sukurti šokio spektaklį šokėjų trupei. Iki tol ji buvo kūrusi solines šokio kompozicijas arba pati šokusi kitų sukurtuose šokio spektakliuose.

Atgal