English version
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 


Kaunas ruošiasi 17-ajam modernaus šokio festivaliui | Vituolis Joneliūnas


Spalio 4–8 dienomis Kaunas gyvens modernaus šokio ritmu – čia vyksiančiame 17-ąjame modernaus šokio festivalyje savo naujausius  spektaklius parodys ne tik retai gintinėje pasirodantys šalies modernaus šokio šokėjai, bet ir svečiai iš Ispanijos, Kanados, Italijos, Izraelio.

Pasak Kauno šokio teatro direktorės ir meno vadovės Birutės Letukaitės, 17-ojo modernaus šokio festivalio pirmosios dienos programa Vytauto Didžiojo universiteto salėje turėtų ypač sudominti jaunus žmones, kurie mėgsta šiuolaikinį šokį, video projekcijas ir integraliai naudojamų išraiškos priemonių visumą. Kompozitoriaus Vytauto V. Jurgutis ir Kauno šokio teatras „Aura“ parodys multimedinį šokio projektą „Time line“.  Tai tarpdisciplininis šokio performansas su instaliacijos elementais, kuriame ypač svarbi integrali naudojamų išraiškos priemonių – garso, plastinių kūno judesių, kinetinės scenografijos, ultra-preciziškų lazerinių projekcijų ir skaitmeninio vaizdo visuma. Visi elementai – visi elementai tarpusavyje susiję sinchroniškai, o jų sąveika gimdo naują daugialypę meninę kalbą.  Pasitelkiant elektroninį garsą, skaitmeninį vaizdą, lazerio spindulių metamorfozes ir precizišką šokėjų judesių plastiką, tarpdisciplininiame spektaklyje „Time Line” siekiama atskleisti žmogaus akims nepastebimą santykį tarp energijos, erdvės, materijos ir laiko, kurie ir yra šio kūrinio teminis pagrindas.

Pagal kompozitoriaus, projekto idėjos ir kūrinio autoriaus V. V. Jurgučio muziką,  kurioje į dinamišką originalų skambesį sulydomos eksperimentinės elektronikos ir ritmingi elektroniniai šokių ritmai, be „Auros“ meno vadovės Birutės Letukaitės,  choreografiją kūrė ir Izraelio choreografai Yossi Bergas bei Odedas Grafas. Pasak B. Letukaitės, šis labai įdomus, bet ir labai brangus projektas, sukurtas festivalio „Gaida 2006“ užsakymu, jau rodytas „Naujojo Baltijos šokio“festivalyje, jį matė ir klaipėdiečiai. Kaune „Time Line“ bus rodomas pirmą kartą.

Antroje vakaro dalyje pasirodys prieš penkerius metus susikūrusi trupė iš Ispanijos „Medea73“, kurioje šoka šokėjai iš Argentinos, Ispanijos, Vokietijos, Kolumbijos, Portugalijos ir Didžiosios Britanijos. Spektaklis „Mnemosine“ atkreipia dėmesį į asmeninius individo atsiminimus ir juos kolonizuojančią įtaką, kurią sukuria asmeniniai ir istoriniai įvykiai bei technologinių naujovių poveikis. Spektaklio metu žiūrovui ir atlikėjui kaip priešprieša iškeliama jų atmintis: atsiminimų praradimas bei savęs kaip asmenybės sukūrimas atsimenant ne visus, o tik tam tikrus įvykius. Naudodama vaizdą ir skaitmeninį garsą, trupė siekia tiksliai ištirti, kaip reikšmingi įvykiai ir asmeninės istorijos yra sukuriamos dabartiniais laikais.

Spalio 5-ąją festivalio scenoje „Menų spaustuvė“ parodys muzikos ir šokio spektaklį „Trimatrix. Trys judėjimai“, kuris remiasi perkusininko Tomo Dobrovolskio specialiai sukurtos muzikos formos jungiamomis trimis skirtingomis polimetrinėmis linijomis. Spektaklio idėjos autoriaus T. Dobrovolskio sumanymą šias ritmines linijas išreikšti vizualiai įgyvendino choreografė Loreta Juodkaitė, sukurdama tris skirtingas choreografines linijas kartu su baleto šokėjais Igoriu Zaripovu ir Andriumi Žužžalkinu. Choreografės teigimu, kuriant šį darbą nemažai įtakos turėjo vandens stichija ir trys gamtoje egzistuojančios jos formos – ledas, takus vanduo ir garas.

Antroje vakaro dalyje pasirodys Ronna Ziv šokio grupė „Ronna Ziv Dance Group“ iš Izraelio. Žiūrovai pamatys sėkmingai „Tanz wochen“ festivalyje Drezdene ir „Palėpės“ teatre Leipcige parodytą programą „Dešimt minučių vyresnis“. Ją sudaro du kūriniai – „Steady look“ ir „Punch line“, subtiliu balsu pasakojantys skirtingų personažų istoriją, kuri trunka tik dešimt minučių. Spektaklio „Smūgio linija“ veiksmas vyksta įsivaizduojamoje sporto salėje.  Kūrinys nagrinėja skirtingus emocinės dekonstrukcijos būdus per judėsį ir tekstą. Melas, tarp dviejų personažų scenoje atsiskleidžiantis dialogo ir monologo metu, pasakoja istoriją apie baimę ir naujus kovos būdus  treniruojantis sporto salėje.

Šeštadienį, spalio 6-ąją, Vytauto Didžiojo universiteto salėje į spektaklį „Žinia“ pakvies šokėjo, choreografo ir pedagogo Vyčio Jankausko šokio trupė. Be trupės įkūrėjo, spektaklyje šoks Goda Laurinavičiūtė,  Ieva Šimukauskienė, Giedrė Subotinaitė, Giedrė Kirkilytė. Kokoro šokio teatras  „Kokoro dance“ iš Kanados, savo kūriniuose sujungiantis Rytų ir Vakarų estetikas, parodys spektaklį „Iki rytojaus, & iki rytojaus, & iki rytojaus...“ („To-Morrow, & To-Morrow, & To-Morrow...“). Sujungiant dviejų didžiausių Vakarų Kanados talentų “Kokoro dance” ir Vakuverio simfoninio orkestro pajėgas ir resursus, spektaklis pristato visuotinius choreografijos motyvus (nuo liūdesio iki pasakų ir šventės) kartu su turtinga, žadinančia, originalia simfonine muzika. Iškylantys ramybės, žaidimo, laukimo, mąstymo, žmogiško pamišimo momentai, nors yra ir nepaprasti, pasiekiami kiekvienam.

Prieš vidurnaktį į du naktinius spektaklius Kauno kameriniame teatre žiūrovus pakvies choreografo Sylvio Dufrayer įkurta šokio trupė „Sylvio Dufrayer Dance Company“ iš Italijos, siekianti skleisti brazilų modernųjį šokį, atspindintį Brazilijoje egzistuojančią kultūrinę ir socialinę įvairovę. Spektaklyje „GROCOIÓ“  integruotoje vizijoje ,  atskleidžiančioje juodaodžių, baltaodžių ir indėnų pėdsakus Brazilijos kultūroje, susipina mitai, simboliai, universalūs archetipai ir legendos, ritualai bei brazilų tradicijos.

Spektaklis „Akimirka prieš veiksmą“ – apie atmintį. Spektaklio kūrėjai įsitikinę, kad mūsų fizinė atmintis yra mūsų biologinio gyvenimo, fizinių išgyvenimų palikimas.  Ši kalba, kuri kalba pati už mus, išreiškia jausmus, norus ir veiksmus, kuriuos norėtume paslėpti ar nuslėpti, tačiau jie atsiskleisdami pasakoja istoriją apie mus. Ši kalba  – kasdieniniai veiksmai, įgyvendinami be mūsų proto leidimo, yra lyg jungiklis, randamas tamsoje, emocinė atmintis, kuri atsiskleidžia be jokio mūsų sprendimo prisiminimuose ir viešai rodomose emocijose.

Sekmadienį, spalio 7-ąją, Kauno kameriniame teatre projektą „Vitrines“ parodys 1997 m. šokėjo Alexis Eupierre Barselonoje įkurta trupė „Ae-Lapsus“. Savo spektakliuose trupė sutelkia dėmesį į šiuolaikinės visuomenės problemas išlaikant formą ir turinį neužmiršdama humoro jausmo. Alexis Eupierre projektas „Vitrines“ išreikškia dviejų portretų viename paveiksle idėją, kur du personažai yra kartu.

Festivalį Kaune užbaigs pasaulinė „Carminos Buranos“ premjera, kurią Vytauto Didžiojo universiteto salėje pristatys tiesiai po premjeros Kipre į Lietuvą atvykstanti „Kamea“ šokio trupė „Kamea Dance Company“ iš Izraelio. Spektaklio jausmų, meilės, erotikos ritualas sudaro naują, žemišką interpretaciją Carlo Orffo muzikai. Kūrinys šlovina  laimę ir jaunystės gyvenimo džiaugsmą, aistrą draugystei, sėkmei ir savęs išreiškimui.

Spalio 8-ąją, pirmadienį, 17-asis modernaus šokio festivalis persikels į Vilnių. Nacionaliniame dramos teatre žiūrovai galės pamatyti Sylvio Dufrayer įkurtos šokio trupės „Sylvio Dufrayer Dance Company“ iš Italijos spektaklį „GROCOIÓ“ , Kokoro šokio teatro spektaklį „Iki rytojaus, & iki rytojaus, & iki rytojaus...“(„To-Morrow, & To-Morrow, & To-Morrow...“) ir  „Kamea“ šokio trupės iš Izraelio pasaulinę premjerą „Carmina Burana“.

Atgal© 2007 dancefestival.lt Pagaminta mamaikoj